Kdaj: 5. december 2024, ob 17. uri
Kje: Gospodarska zbornica Slovenije (Dimičeva ulica 13, Ljubljana)
Energetika v Sloveniji je na prelomnici težnje po prehodu na obnovljive vire energije (OVE) ter hkrati naraščanja potrebe po stabilni oskrbi. Evropske direktive, kot sta Evropski zeleni dogovor in Fit for 55, od Slovenije zahtevajo hiter prehod na nizkoogljične vire in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030. To postavlja Slovenijo pred izziv – kako zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv in hkrati zagotoviti energetsko neodvisnost ter stabilnost oskrbe z energijo. V tem kontekstu se krepi razprava o gradnji druge jedrske elektrarne (JEK2), ki bi lahko predstavljala stabilen vir z nizkimi emisijami.
Jedrska energija postaja vse bolj pomembna za doseganje ciljev razogljičenja, vendar odpira tudi vprašanja glede dolgoročnega skladiščenja jedrskih odpadkov, visokih kapitalskih stroškov investicije in podpore javnosti. Vzporedno pa mora Slovenija razvijati tudi obnovljive vire, ki so ključni za trajnostni razvoj, a sami ne zagotavljajo stabilne oskrbe. Kateri scenariji so torej možni in kakšna je njihova finančna učinkovitost?
Kaj nam povedo izračuni, kako jih interpretiramo, kateri argumenti naj botrujejo tako pomembnim odločitvam? Na okrogli mizi bo razprava tekla o optimalni kombinaciji jedrske energije in obnovljivih virov v energetskem prehodu, z namenom razogljičenja proizvodnje ter zagotavljanja stabilne in zanesljive oskrbe z električno energijo po konkurenčnih cenah.
Z nami bodo:
Partner dogodka je Gospodarska zbornica Slovenije.
Udeležba na dogodku je brezplačna – potrebna je predhodna prijava preko obrazca. Število mest je omejeno.
Priporočamo prihod 15 minut pred dogodkom.