Dejavniki okolja, družbe in upravljanja (ESG), direktive o poročanju podjetij, bančne zahteve, dobaviteljski pogoji in drugo postajajo vse strožji, kompleksnejši in jih je potrebno dosledno upoštevati. Ta večja osredotočenost na vse deležnike pomeni tudi, da se podjetja soočajo z novimi pričakovanji, le malo pa jih je zares pripravljenih na soočenje z vprašanji ESG. Obvezno bo tudi letno poročanje o družbenih in okoljskih vplivih ter tveganjih, povezanih z našim poslovanjem. Ste pripravljeni?
Trajnost dokazano spodbuja inovacije in učinkovitost poslovanja, manjšo porabo energije in manjšo količino odpadkov. Za vas smo pripravili celosten paket vsebin, ki bo podprl razumevanje večplastne in kompleksne realnosti ESG, pri tem pa tudi omogočil integracijo trajnosti v vašo poslovanje. Podporo vam nudimo v posamezni od treh faz ali pri celotnem procesu.
S Trajnostnim Poslovnim indeksom izmerimo, na kateri stopnji trajnosti je vaše podjetje.
Izmerimo trajnostno naravnanost podjetja/organizacije, in sicer s treh vidikov trajnosti:
Trajnostni poslovni indeks pozicionira vaše podjetje znotraj vaše panoge in širšega poslovnega okolja.
Trajnostna poslovna strategija postavi smer, ki dolgoročno poveča uspešnost podjetja ali organizacije, vendar ob strogem upoštevanju učinkov na okolje, družbo ter ekonomijo.
Strateške usmeritve, ob moderiranju strokovnjakov in svetovalcev CPOEF, razvije vodstvo z izbrano ekipo sodelavcev posameznega podjetja ali organizacije. Poleg strateških usmeritev lahko izdelamo tudi akcijski načrt in omogočimo podporo pri implementaciji.
Izbirate lahko med izobraževalnimi programi, ki bodo vaše zaposlene opolnomočili, da bodo odločno, zavzeto in samostojno uresničevali zastavljeno trajnostno strategijo.
Na podlagi vaših potreb lahko pripravimo tudi program po meri z izbranimi vsebinami, prilagojenimi samo za vašo ekipo in vaše podjetje ali organizacijo.
Integracija trajnostnih načel v korporativno oz. poslovno strategijo je celosten proces in pomemben del vodenja podjetja in njegove kulture. Na Centru poslovne odličnosti nudimo znanje in podporo podjetjem pri oblikovanju in izvajanju trajnostnega razvoja in strategije. Z izbranimi predavatelji in strokovnjaki s prakse za vas in z vami razvijemo celosten proces trajnostne preobrazbe podjetja ali organizacije.
Za več informacij o pripravi strategije se obrnite na: cpoef@ef.uni-lj.si
Prvi indeks v Sloveniji, ki meri trajnostno naravnanost podjetij tako, da zajema oceno razvoja s treh vidikov trajnosti:
Poleg tega se pri analizi trajnostnega poslovanja podjetja upošteva tudi poslovne rezultate podjetja, mnenja širše javnosti in medijev ter primerjavo z generičnimi statističnimi podatki poslovnega okolja.
Prof. dr. Adriana Rejc Buhovac je redna profesorica za management in organizacijo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Je strokovnjakinja na področju razvijanja in uresničevanja strategij, v zadnjih letih pa se posebej posveča trajnostnim strategijam. V praksi sodeluje s številnimi domačimi in tujimi podjetji in drugimi organizacijami pri razvijanju in uresničevanju strategij. Za slovenska in tuja podjetja je razvila več kot 70 strategij in sodelovala v več kot 100 drugih strateških projektih. Je vodja ekspertne skupine za trajnostno transformacijo poslovanja MSP pri SPIRIT Slovenija.
Je avtorica vrste znanstvenih in strokovnih prispevkov s področja trajnostnih strategij. V soavtorstvu z Marc J. Epsteinom (Harvard Business School, Rice University) je napisala knjigo Making Sustainability Work: Best Practices in Managing and Measuring Corporate Social, Environmental, and Economic Impacts.
PODROČJA DELOVANJA:
NAJPOMEMBNEJŠE REFERENCE:
Vesna Žabkar je redna profesorica na katedri za trženje na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in vodja enega najuspešnejših raziskovalnih programov s področja ekonomije in poslovnih ved na ARRS “Izzivi vključujočega trajnostnega razvoja v prevladujoči paradigmi ekonomskih in poslovnih znanosti«.
Je vidna predstavnica več mednarodnih in domačih stanovskih združenj, prejemnica mnogih mednarodnih nagrad, tudi Zlate plakete Univerze v Ljubljani, gostuje na tujih univerzah, med drugim na Katedri za mednarodno trženje dunajske univerze.
V strokovnem delu sodeluje s številnimi velikimi in srednje velikimi podjetji v Sloveniji, v zadnjem času tudi v okviru raziskave Trajnostni poslovni indeks.
PODROČJA DELOVANJA:
NAJPOMEMBNEJŠE REFERENCE – Atlantic Grupa, Bayer, Big Bang, Mercator, Merkur, NLB, Panvita, Petrol, SIP, Zavarovalnica Triglav, Zavarovalnica Sava
Prof. dr. Tomaž Čater je redni profesor na Katedri za management in organizacijo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Med njegovimi preteklimi in sedanjimi funkcijami na fakulteti velja izpostaviti funkcijo predstojnika Študija na daljavo, predstojnika Katedre za management in organizacijo ter vodje magistrskega programa Management v športu. Izven fakultete je bil tudi član upravnega odbora Evropske akademije za management (EURAM) ter predsednik Slovenske akademije za management (SAM). Njegova glavna področja raziskovanja, poučevanja in svetovanja so konkurenčne prednosti podjetij, strateški management, družbena in okoljska odgovornost podjetij ter management v športu. Kot gostujoči profesor je med drugim deloval na univerzah v Indiani (ZDA), Chemnitzu in Regensburgu (Nemčija) ter Dubaju (ZAE). Je avtor ali soavtor 64 znanstvenih člankov v revijah, med katerimi je tudi večkrat nagrajeni članek v prestižni reviji Organizational Research Methods. Kot svetovalec svoje znanje prenaša tudi v poslovno prakso podjetij, kot so Domel, Elektro Gorenjska, Petrol, Voka Snaga, Zavarovalnica Triglav in mnoga druga.
PODROČJA DELOVANJA: konkurenčne prednosti podjetij, strateški management, družbena in okoljska odgovornost podjetij, management v športu.
NAJPOMEMBNEJŠE REFERENCE: Domel, Elektro Gorenjska, Petrol, Voka Snaga, Zavarovalnica Triglav itd.
Dr. Ljubica Knežević Cvelbar je redna profesorica na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in gostujoča profesorica na več kot 30-ih univerzah po vsem svetu. Dr. Ljubica Knežević Cvelbar ima 15 let akademskih in poklicnih izkušenj kot profesorica, raziskovalka in svetovalka. Sodelovala je, kot raziskovalka ali svetovalka, pri več kot 50-ih projektih, vključno s projekti, ki jih financira Evropska komisija in UNDP.
Vodila je več raziskovalnih in svetovalnih projektov za vlade Republike Slovenije, Hrvaške, Makedonije in Črne gore, kot tudi številne občine in MSP. Objavila je več kot 40 člankov v strokovnih revijah za turizem, vključno s svetovno najprepoznavnejšimi, kot so: Journal of Travel Research, Annals of Tourism Research in Journal of Sustainable Tourism.
Njeno raziskovalno delo je pomembno vplivalo na trajnostni razvoj turizma na svetovni ravni in je bilo nagrajeno z najpomembnejšimi mednarodnimi znanstvenimi nagradami v turizmu, vključno z nagrado Tea Sinclair za odličnost izdelkov (2016, 2019) in nagrado Charles R. Goeldner za odličnost v letu 2019. Dr. Ljubica Knežević Cvelbar je tudi članica uredniškega odbora v šestih mednarodnih akademskih revijah in je članica AIEST (svetovna mreža turističnih strokovnjakov).
Dr. Ljubica Knežević Cvelbar je tudi članica uredniškega odbora v šestih mednarodnih akademskih revijah in članica AIEST (svetovna mreža turističnih strokovnjakov), od oktobra 2020 pa tudi predsednica Strateško razvojno inovacijskega partnerstva za trajnostni turizem (SRIPT).
Aljoša Valentinčič je redni profesor na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Doktorat je zaključil na University of Glasgow, Velika Britanija. Poučuje predmete iz področja poslovnih financ, finančnega managementa, finančne analize, finančnega računovodstva, v študijskem leto 2021/2022 pa je na podiplomskem vpeljal predmet Nevroekonomija. Vsebine iz tega področja tudi sicer vključuje v ostale predmete. Svoje raziskovalno delo objavlja v različnih kakovostnih mednarodnih znanstvenih revijah (European Accounting Review, Emerging Markets Review, Journal of Business Finance & Accounting, Accounting in Europe, PNAS) in je član uredniških odborov nekaterih izmed teh revij ter recenzent za te revije. Je dolgoletni aktivni član European Accounting Association, kjer je bil član UO in predsednik Stalnega znanstvenega odbora pri EAA dva polna mandata. Kot član konzorcija desetih evropskih univerz je pridobil financiranje v okviru 7. OP EU (INTACCT). Bil je gostujoči predavatej in/ali raziskovalec na Univerzi v Amsterdamu, Univerzi v Grazu, Univerzi v Cagliriju, London School of Economics and Political Sciences in gostoval na University of North Carolina, Chapel Hill samostojno in v okviru Erasmus+ programa. Dva mandata je bil prodekan za znanstvenoraziskovalno delo in doktorski študij. V tem obodobju je fakulteta prvič dobila akreditacijo AACSB in reakreditacijo EQUIS. Bil je član nadzornih svetov in revizijskih komisij, tudi na Zavarovalnici Triglav, sodeluje z Združenjem nadzornikov Slovenije in Slovenskim inštitutom za revizijo. Je član svetov zavodov OŠ Franceta Bevka in Gimnazije Jožeta Plečnika v Ljubljani. V kolumnah za časnik Finance je spodbujal bralce k razmisleku o temeljnih ekonomskih zakonitostih v lokalnem okolju. Občasno promovira znanstvena spoznanja na poljuden način na TV (oddaja Ugriznimo znanost) in dogodkih (Znanost na cesti in drugi).
PODROČJA DELOVANJA
Vasja Rant je izredni profesor za denar in finance na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Na fakulteti poučuje dodiplomske in magistrske predmete iz področij mednarodnih financ in ekonomskih politik EU, ima pa tudi izkušnje s poučevanjem v mednarodnem okolju na Wirtschaftsuniversität Wien (Avstrija), Kyungpook National University (Republika Koreja) in Dokuz Eylül Üniversitesi (Turčija). Kot predavatelj občasno sodeluje tudi s poslovno skupnostjo in javnim sektorjem v Sloveniji in v državah nekdanje Jugoslavije. V okviru raziskovalnega dela redno objavlja članke v mednarodnih in slovenskih recenziranih revijah ter poglavja v znanstvenih monografijah. Njegovi raziskovalni interesi zajemajo predvsem proučevanje evropskih integracijskih procesov in proračuna EU, bančništva in bančne regulacije, mednarodnega finančnega okolja, v zadnjem času pa tudi področja trajnostnih financ. Poklicno je večkrat svetoval slovenski vladi o temah, povezanih z EU, in aktivno sodeloval pri pogajanjih Evropskega sveta o večletnih finančnih okvirih EU za obdobja 2007-2013, 2014-2020 in 2021-2027 ter pri pogajanjih o Instrumentu za okrevanje EU, NextGenerationEU, kot odzivu na krizo COVID-19.